Statant ar rekonstruojant namą nuolatiniam gyvenimui ar vasarnamį sodyboje, reikia pasirūpinti ne tik elektra, vandentiekiu ir šildymu, bet ir efektyviu ir gamtai draugišku nuotekų šalinimu. Biologinis nuotekų valymo įrenginys yra puikus sprendimas, kai nėra galimybės prisijungti prie miesto nuotekų tinklų.
Nuotekoms įtekėjus į įrenginį vyksta intensyvus aeracijos procesas. Šio proceso metu nuotekos orapūtės pagalba yra cirkuliuojamos ir prisotinamos deguonies. Deguonis yra reikalingas aerobinėmis bakterijomis, kurios minta nuotekose esančiomis organinėmis medžiagomis ir teršalais, taip jas išvalydamos. Išvalytas vanduo yra išleidžiamas.
Jei savo namams renkatės žemės sklypą, būtinai nustatykite, ar gruntas tinka panaudotam vandeniui pašalinti. Molingas dirvožemis, turintis aukštą gruntinio vandens lygį, gali sukelti papildomų problemų ir pareikalauti papildomų išlaidų. Geriausias yra smėlingas, žvyro gruntas, per jį lengvai prasisunkia vanduo.
Yra keletas išvalyto vandens pašalinimo būdų. Išleidimas į aplinką yra pats paprasčiausias. Galima jį vamzdžiais nuvesti į netoliese tekančius upelius, melioracijos griovius. Įrenginyje išvalytas vanduo yra išvalomas iki tokio lygio, kad nedarytų jokios žalos aplinkai.
Taip pat vandenį galima per infiltracinius šulinius įgerti į gruntą, arba kaupti ir panaudoti dar kartą, pavyzdžiui automobilio plovimui arba vejos laistymui.
Biologinius nuotekų valymo įrenginius galima įrengti beveik visuose sklypuose. Dažnai jais naudojasi individualių namų, vasarnamių ar sodo namelių gyventojai. Pasirinkus tinkamą valymo įrenginio dydį ir galią, jis gali visiškai patenkinti jūsų individualius poreikius.
Mikroorganizmai dauginasi labai greitai, todėl jų papildyti dažniausiai nereikia. Kai kuriais atvejais, biologinį valymo įrenginį naudojant netinkamai, gali būti sutrikdytas įrenginyje esančios ekosistemos balansas. Tuomet, siekiant užtikrinti valymo proceso tęstinumą ir sklandumą, rekomenduojama mikroorganizmus atnaujinti.
Nuotekų valymo efektyvumas siekia net 97%. Šio proceso metu ne tik suskaidomos organinės medžiagos, bet ir pašalinami įvairūs cheminius elementai, tokie kaip fosforas ir azotas.
Nuotekų valymo įrenginius prižiūrėti yra ganėtinai paprasta ir nebrangu. Svarbiausias dalykas yra reguliariai nusiurbti susidariusį dumblą. Paprastai rekomenduojame tai padaryti vieną arba du kartus per metus. Vidutiniškai, per 12 mėnesių susidaro apie 2 m3 dumblo.
Nuotekų valymo įrenginys ir jo priedai parenkami atsižvelgiant į vietovės sąlygas - reljefą, dirvožemio hidrogeologines savybes, sklypo ribą, nuotekų kiekį, užterštumo lygį, išleidimo galimybes ir t. t.
Svarbu suprasti, kad biologinio nuotekų valymo įrenginio montavimas nėra tik jo „užkasimas“ žemėje. Sistemos ir jos priedų įrengimas yra labai individualus dalykas, kuris sudaro didžiąją dalį sumos. Todėl neturint visos informacijos apie montavimo sąlygas, net apytikriai numatyti sumą yra praktiškai neįmanoma.